Tanzanit – kamień, który przyciąga uwagę

Tanzanit – kamień, który przyciąga uwagę
Tanzanit – kamień, który przyciąga uwagę

Wprowadzenie

Tanzanit to jedyny kamień szlachetny, który został nazwany od miejsca jego pochodzenia – Tanzanii. Jest to wyjątkowy minerał o niezwykle pięknym kolorze, który przyciąga uwagę zarówno kolekcjonerów, jak i jubilerów na całym świecie. W tym artykule dowiesz się więcej o tym fascynującym kamieniu i jego właściwościach.

Pochodzenie i formacja

Tanzanit jest formą minerału zoisytu i został odkryty w 1967 roku w północnej Tanzanii. Jest to stosunkowo młody kamień szlachetny, który zdobył popularność głównie dzięki swojemu niezwykłemu kolorowi i rzadkości. Powstaje w wyniku procesu metamorfozy, gdy skały magmowe reagują z wodą.

Charakterystyka i kolor

Tanzanit jest znany ze swojego niepowtarzalnego niebieskiego koloru, który może mieć różne odcienie – od jasnego niebieskiego do głębokiego indygo. Kamień ten jest przezroczysty, a jego intensywność barwy zależy od ilości domieszek żelaza w strukturze minerału. Im więcej żelaza, tym ciemniejszy jest kolor tanzanitu. Ponadto, kamień ten może wykazywać efekt pleochroizmu, czyli zmiany koloru w zależności od kąta, pod którym jest oglądany.

Właściwości i znaczenie

Tanzanit jest kamieniem o doskonałej twardości, osiągającym 6,5-7 w skali Mohsa. Jest to wystarczająco twardy kamień, aby nadawać się do produkcji biżuterii, jednak wymaga ostrożnego użytkowania, aby uniknąć zarysowań. Ze względu na swoją rzadkość, tanzanit jest uważany za kamień ekskluzywny i luksusowy. Wierzy się również, że ma on pozytywne działanie na psychikę człowieka, pomagając w radzeniu sobie z lękiem i stresującymi sytuacjami.

Popularność i zastosowanie

Tanzanit zdobył ogromną popularność wśród jubilerów i kolekcjonerów kamieni szlachetnych. Jego unikalny kolor i względna rzadkość sprawiają, że jest on bardzo ceniony na rynku biżuterii. Kamień ten często jest wykorzystywany w projektowaniu pierścionków, naszyjników, bransoletek i kolczyków. Tanzanit jest również powszechnie stosowany jako kamień ozdobny w jubilerskich zegarkach luksusowych marek.

Pieczęć tanzanitu

Tanzanit posiada swoją własną pieczęć, która potwierdza jego autentyczność i jakość. Jest to ważne dla kupujących, którzy chcą mieć pewność, że nabywają kamień prawdziwy. Tanzanit z pieczęcią jest pożąd