Tanzanit naturalny – kamień o niebiańskiej barwie, który oczarowuje swoim blaskiem

Tanzanit naturalny – kamień o niebiańskiej barwie, który oczarowuje swoim blaskiem

Tanzanit naturalny – kamień o niebiańskiej barwie, który oczarowuje swoim blaskiem

Wstęp

Tanzanit jest jednym z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie. Jego niebiańska barwa i niezwykłe właściwości sprawiają, że jest on niezwykle ceniony zarówno przez kolekcjonerów, jak i jubilerów. W tym artykule dowiesz się więcej o tanzanitach naturalnych i ich niezwykłej historii.

Pochodzenie i historia

Tanzanit naturalny jest jednym z najrzadszych kamieni szlachetnych na Ziemi. Został odkryty w 1967 roku w Tanzanii przez maasajskiego pasterza. Kamień ten jest jedynym minerałem, który został nazwany od nazwy kraju, w którym został odkryty. Od tamtej pory tanzanit zdobył ogromną popularność i stał się jednym z najbardziej pożądanych kamieni na świecie.

Charakterystyka

Tanzanit naturalny charakteryzuje się niebiańską, niezwykle intensywną barwą. Najczęściej występuje w odcieniach niebieskiego, od jasnego blekitu po głęboki, intensywny niebieski. Niektóre egzemplarze mogą mieć również fioletowe lub różowe tony. Kamień ten posiada wyjątkową właściwość pleochroizmu, co oznacza, że wykazuje różne kolory w zależności od kąta, pod jakim jest obserwowany.

Właściwości fizyczne

Tanzanit naturalny jest minerałem z grupy zoisytów. Jego twardość na skali Mohsa wynosi około 6-7, co oznacza, że jest dość trwały i odporny na zarysowania. Kamień ten ma również doskonałą przejrzystość, co sprawia, że jest idealny do wykorzystania w jubilerstwie. Ponadto, tanzanit jest kamieniem szlachetnym o doskonałej refrakcji światła, co powoduje, że wydaje się on iskrzący i błyszczący.

Wartość

Tanzanit naturalny jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Jego wartość zależy przede wszystkim od czystości, rozmiaru, koloru i szlifu kamienia. Najbardziej wartościowe są egzemplarze o głębokim, intensywnym niebieskim kolorze, wolne od jakichkolwiek inkluzji. Duże, doskonale szlifowane tanzanity mogą osiągać bardzo wysokie ceny na rynku.

Użycie w jubilerstwie

Tanzanit naturalny jest bardzo popularny w jubilerstwie. Ze względu na swoją niezwykłą barwę i blask, jest często stosowany w projektowaniu unikalnych pierścionków, naszyjników, kolczyków i bransoletek. Tanzanit jest kamieniem, który idealnie komponuje się z innymi kamieniami szlachetnymi, takimi jak diamenty czy szafiry. Jego niezwykła kolorystyka dodaje każdemu jubilerskiemu dziełu elegancji i wyjątkowości.

Pielęgnacja i czyszczenie

Aby zachować piękno tanzanitu naturalnego, należy go odpowiednio pielęgnować i czyścić. Kamień ten powinien być przechowywany w oddzielnej przegródce, aby uniknąć zarysowań spowodowanych kontaktami z innymi twardymi