Tanzanit syntetyczny – doskonała alternatywa dla tanzanitu naturalnego

Tanzanit syntetyczny – doskonała alternatywa dla tanzanitu naturalnego
Tanzanit syntetyczny – doskonała alternatywa dla tanzanitu naturalnego

Tanzanit syntetyczny – doskonała alternatywa dla tanzanitu naturalnego

Co to jest tanzanit?

Tanzanit to rzadki i cenny kamień szlachetny, który został odkryty w 1967 roku w Tanzanii. Jego intensywnie niebieski kolor i atrakcyjne właściwości sprawiają, że jest bardzo pożądany w jubilerstwie.

Wady tanzanitu naturalnego

Mimo swojej urody, tanzanit naturalny ma kilka wad, które mogą wpływać na jego użytkowanie. Po pierwsze, jest on bardzo rzadki, co sprawia, że jest drogi i trudno dostępny. Ponadto, naturalny tanzanit jest również delikatny i podatny na uszkodzenia. Jest stosunkowo miękki (ma twardość 6,5-7 na skali Mohsa) i może łatwo ulegać zarysowaniom oraz pęknięciom.

Tanzanit syntetyczny jako alternatywa

Tanzanit syntetyczny jest produkowany w laboratoriach przy użyciu zaawansowanych technologii. Wyglądem i właściwościami jest praktycznie identyczny z tanzanitem naturalnym, ale jest dostępny w większych ilościach i w znacznie niższych cenach. Dzięki temu, tanzanit syntetyczny staje się doskonałą alternatywą dla tanzanitu naturalnego.

Proces produkcji tanzanitu syntetycznego

Proces produkcji tanzanitu syntetycznego polega na replikacji naturalnych warunków, w których kamień powstaje w przyrodzie. Głównym składnikiem tanzanitu jest minerał zoisyt, który poddawany jest odpowiednim warunkom temperaturowym i ciśnieniowym, co powoduje jego krystalizację. Proces ten może trwać kilka miesięcy, ale efekt końcowy jest imponujący.

Korzyści z wyboru tanzanitu syntetycznego

Wybierając tanzanit syntetyczny, otrzymujemy wiele korzyści. Po pierwsze, jest on dostępny w większej ilości, co oznacza, że jest łatwiej dostępny i tańszy niż tanzanit naturalny. Po drugie, jest bardziej odporny na zarysowania i uszkodzenia, dzięki czemu można go nosić na co dzień bez obaw o jego trwałość. Ponadto, wybierając tanzanit syntetyczny, unikamy wspierania nielegalnego handlu kamieniami szlachetnymi, który często wiąże się z wydobyciem tanzanitu naturalnego.

Podsumowanie

Tanzanit syntetyczny to doskonała alternatywa dla tanzanitu naturalnego. Dostępność, niższa cena i większa trwałość sprawiają, że jest coraz bardziej popularny w jubilerstwie. Wybierając tanzanit syntetyczny, możemy cieszyć się pięknym kamieniem szlachetnym, jednocześnie wspierając etyczne praktyki i ochronę środowiska.